74 views
home ادبی, هنری جلسه گفتگو درباره _هنر متعالى_ با حضور اساتيد هنر و ادبيات بافق و پيشكسوت تئاتر استان كرمان در كتابخانه مفيدى بافق برگزار شد.

جلسه گفتگو درباره _هنر متعالى_ با حضور اساتيد هنر و ادبيات بافق و پيشكسوت تئاتر استان كرمان در كتابخانه مفيدى بافق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومى انجمن ادبى پژواك:

يازدهم ارديبهشت ماه سال جارى،جلسه گفتگو درباره _هنر متعالى_ با حضور اساتيد هنر و ادبيات بافق و استان كرمان در كتابخانه مفيدى بافق برگزار شد.

استاد محمدرضا قدس ولی ،نويسنده و كارگردان تئاتر استان كرمان درباره معنی لغوی “هنر” بيان كرد: واژه “هنر” مرکب از دو بخش ‘هُو’ به معنای کار پسندیده و ‘نَر’ به معنای مرد میباشد که امروزه تقسیم جنسیتی آن حذف شده و تاکید بر پسندیدگی دارد.

استاد قدس ولى افزود:نمیتوان هنر شرق را با هنر غرب مقایسه کرد یا در کنار یکدیگر قرار داد؛زیرا چهارچوب‌ها و ملاک ها متفاوتند.اتفاقات تاریخی رخ داده در غرب در شکل‌گیری هنر غرب نقش مهمی داشتند مثل رنسانس ، غرب در برابر این حوادث با درس از گذشته و نگاه به آینده هنر را خلق کرد.اما در شرق مثل ایران ، دچار بحران شده‌ایم.بحران فاصله بین نسل‌ها که بیانگر تمایل نسل جدید به هنر مبتذل است.

هنر نباید به سمت ‘سلیقه ها’ پیش برود ، باید به سمت ‘ نیاز ها ‘ گام بردارد تا به تعالى و رشد جامعه كمك كند.

استاد قدس ولی درباره هنر در زمینه تئاتر گفت : هنر حق ندارد به مخاطب بگوید چه باوری داشته باشد ولی میتواند باور مخاطب را نقد کند تا مخاطب به درجه شک به باور و سپس به تفکر درباره باور برسد.زبان هنر قطعا زبان روز است و هنر باید راه ارتباط خود را پیدا کند.هنرمند نباید در نقدهنرى دیگر ارزش‌ها و نقاط مثبت جامعه را نادیده بگیرد و باید از زاویه اي هم‌سطح به جامعه نگاه کند. هنرمند کسی است که از مرز دانش عبور کند و به سرزمین دانایی برسد.

استاد محمدرضا فتاحى،اديب و شاعر شهرستان بافق ، معنى هنر را در اشعار شاعران بزرگ اينچنين عنوان كرد: هنر در اشعار شاعرانی چون مولانا و فردوسی به معنی ‘فضائل، نیکوها و معنویات’است.هنر در گذشته چهار بخش بود؛عدالت،حکمت،عفت و شجاعت.

وى افزود:هنر شرق ذهنی است و در تفکراتشان به دنبال خصوصیات اخلاقی والا هستند.در شعر عرفانی به ایجاد تامل در انسان اشاره میشود تا انسان به مرحله‌ی انسانیت برسد و این امر را رسالت شعر دانسته اند.از بین بردن باورهای غلط نیز از دیگر اهداف شعر عرفانی است.امید آنکه روزی هنر از تکرار و تقلید بگذرد و به جسارت و خلاقیت منجر شود .

استاد جليل زعیمیان به توضیح اقسام هنر پرداخت : هنر آوایی، هنر طراحی، هنر ترسیمی ، هنر تجسمی،هنر ادبیات و شعر ، هنرهای نمایشی و تئاتر ، هنر سینما.

ايشان درباره ایجاد هنر گفت که هنر باید ساخته دست بشر و  مبرا از تاریخ انقضا باشد.هنر از هر قید و بندی مستقل بوده و نگاهش به آینده است.

استاد سيد امين رضوی اذعان داشت : گاهی هنر برخلاف چهارچوب و قواعد اتفاق می‌افتد.هیچ کسی نمیتواند به تعریف واحدی از هنر برسد لذا امکان دارد که هرهنری در سطح خود یک هنر خوب باشد ولی از لحاظ هنرمتعالی فاقد اعتبار باشد.ايشان عدم آگاهی نسل جوان را از دیگر دلایل تغییر هنر متعالی به ابتذال دانست.

هنرمند باید در درون خود از فضائل اخلاقی بهره‌مند باشد.

در نهایت حضار به بحث و گفتگو درباره صحبت‌های اساتید پرداختند و به سوالاتشان پاسخ داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *