168 views
home رویدادها نمایی از خیابان ۴۲ در کافه کتاب پژواک بافق

نمایی از خیابان ۴۲ در کافه کتاب پژواک بافق

 

همزمان با 17 مرداد و روز خبرنگار ، مرتضی غرقی نویسنده کتاب خیابان 42 و خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در کافه کتاب پژواک حضور یافت.

به گزارش روابط عمومی کافه کتاب پژواک؛

همزمان با 17 مردادماه و روز خبرنگار ، مرتضی غرقی خبرنگار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و نویسنده کتاب خیابان 42 که بنا به دعوت شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق با هدف گرامی داشتن روز خبرنگار و تجلیل از اصحاب رسانه به بافق سفر کرده بود عصر پنجشنبه در کافه کتاب پژواک حاضر شد تا به بررسی کتاب خیابان 42 بپردازد.

مرتضی غرقی در ابتدای این نشست با اشاره به حضور 12 ساله خود در دفاتر صدا و سیمای ایران در خارج از کشور گفت: آنچه که از آزادی و آسایش زندگی در جوامع غربی و بخصوص امریکا در بین مردم نقل محافل و مجالس می باشد سرابی بیشتر نبوده و نیست و تنها محدوده ی قانونی و فریم های مختلف زندگی در آنجا کمی بازتر می باشد که آنهم مسئولیت مردم و قانون در برابر یکدیگر انضباط و نظم پذیری بیشتری را در پی دارد.

خبرنگار صدا و سیما از عنوان “حقوق بشر” بعنوان چماق بالای سر و ابزار دست آمریکا برای منکوب کردن مردم در کشورهای دیگر یاد کرد و افزود: حقوق بشر آمریکایی تنها پوسته و ظاهری دارد که حتی دولتمردان امریکا نیز به آن تعهد و پایبندی ندارند و هرجا که به نفع آنها باشد ضوابط و شرایط اجرای آن متفاوت می شود.

غرقی از تجربه ی سالها زندگی و گفتگوهای خبری و مصاحبه با روسا و مسئولین بلندپایه کشورهای مختلف در شرایط سیاسی و اجتماعی متفاوت گفت و افزود: مسئولان کشورهای مختلف که به روش متفاوت دچار کبر و غرور و ظلم و ستم به مردم شان شده اند حکومت شان دوام و پایدار نمی ماند و خواسته های قانونی مردم و حقیقت جویی آنان بالاخره پایه های ظلم را سست و ویران می نماید و به سرنوشت صدام و قذافی و حکومت کمونیسی نجیب الله در پاکستان گرفتار می شوند.

نویسنده کتاب خیابان 42 در موضوع مذاکرات هسته ای اظهار داشت: به مدت شش سال در بطن اخبار و رویدادهای مربوط به مذاکرات هسته ای بوده ام و این اطمینان را میدهم که صلح و ثبات ایران و تاثیر عمیقی که در منطقه و جهان گذاشته ایم تنها از راه مذاکره به دست نیامده است و اگر قدرت بازدارندگی ایران و پیشرفت نظامی با مجاهدت شبانه روزی به دست نیامده بود سران استکبار جهانی و مزدوران آنها در منطقه برای ایجاد آشوب و از بین بردن توان دفاعی ایران لحظه ای درنگ نمی کردند.

غرقی بیان مواضع قدرتمندانه نظام جمهوری اسلامی ایران و اتخاذ تدابیر شایسته را مرهون آینده نگری و تیزبینی مقام معظم رهبری و حمایت و پشتیبانی نیروهای نظامی و سپاهی دانست و تاکید کرد: در خیلی از بزنگاه های حساس منطقه یک اقدام به موقع و سخنرانی رهبر معظم انقلاب تمامی برنامه های دشمن را نقش بر آب می کرد و گنبدهای آهنین شان را پنبه می زد.

مجری برنامه تلویزیونی موج در شبکه دو سیما در پایان این نشست اهالی کتاب و اصحاب قلم را به نوشتن و ثبت کردن اندیشه ها سفارش نمود و عنوان کرد:

تمامی آثار شنیداری و دیداری باقی مانده از شخصیت های مختلف از بین می رود و یا در اثر حادثه ای نابود می شود ولی آنچه که از شما تا صدها سال دیگر باقی می ماند فقط کتاب است.

کتاب را بخوانید و آنچه را که می دانید برای استفاده ی نسل های دیگر بنویسید.

در ادامه این نشست که در فضای دوستانه و صمیمی کافه کتاب پژواک برگزار می شد حاضرین به ارائه دیدگاه های خود و بحث و بررسی پیرامون مسائل جامعه و بین الملل پرداختند. 

گفتنی است خیابان چهل و دوم؛ محل دفتر صدا و سیما در نیویورک یکی از خیابان های اصلی منهتن در امریکا می باشد که یک سوی آن به سازمان ملل متحد و سوی دیگر آن به میدان تایمز منتهی می شود که در هر دو طرف خیابان بازیگران حرفه ای و بین المللی افکار مردم جهان را به بازی گرفته اند.

در سازمان ملل سیاستمداران و در میدان تایمز هنرپیشگان به ایفای نقش می پردازند.

مطالب کتاب خیابان 42 مشتمل بر خاطرات سیاسی مرتضی غرقی در سازمان ملل و رفتارهای مقامات آمریکایی با خبرنگار صدا و سیما در نیویورک متمرکز شده است.

مرتضی غرقی علاوه بر خیابان 42 نویسنده دو کتاب دیگر با عناوین ( از تفنگ تا قلم )و( تجربه ای دیگر ) نیز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *